Dynaudio Evoke już w sprzedaży.

23-02-2019

Dynaudio wprowadza na rynek serię Evoke. Zgodnie z zapowiedzią Dynaudio, nowa rodzina pasywnych kolumn została stworzona aby dostarczyć klientom nowoczesną technologię, połączoną z luksusowymi wykończeniami i brzmieniem nawiązującym do modeli z droższych serii. Zestawy z linii Evoke zostały zaprojektowane i skonstruowane od podstaw, a zastosowane w nich rozwiązania techniczne zaczerpnięto bezpośrednio z kolumn z kolekcji Concour i Confidence, zaprezentowanej podczas tegorocznej wystawy High End w Monachium. W najnowszej serii znajdziemy dwa modele podstawkowe i dwa wolnostojące oraz dedykowany kanał centralny, dzięki któremu klienci będą mogli zbudować także pełny system kina domowego.

"Stworzyliśmy serię Evoke, ponieważ chcemy, aby każdy mógł cieszyć się prawdziwym hi-fi - rzeczą, do której wszyscy dążymy - bez konieczności przestawiania mebli w pokoju, wyrzucania ulubionego sprzętu lub bolesnych przeżyć związanych z dużym wydatkiem. Evoke to kolumny dla ludzi, którzy chcą martwić się jedynie tym, jakiej muzyki słuchać dalej." - powiedział menedżer produktu, Otto Jorgensen.

Evoke jest najnowszym osiągnięciem ekspertów z Dynaudio Labs - uruchomionego niedawno zakładu badawczo-rozwojowego w centrali firmy w Danii. W procesie projektowania wykorzystano ogromny zakład pomiarowy, w którym znajduje się system o nazwie Jupiter. To komora bezechowa w kształcie sześcianu, którego boki mają długość 13 metrów. Jego ściany obłożono materiałami tłumiącymi, a wewnątrz zainstalowano dwa potężne wysięgniki - na jednym stoją testowane kolumny, natomiast drugi zakończony jest półkolistym stelażem, w którym zamontowano 31 mikrofonów marki Brüel & Kjær. Oba wysięgniki mają możliwość obrotu, co pozwala inżynierom wykonać pomiary kolumn w pełnym zakresie 360 stopni. Duńczycy dodają, że dzięki takiemu rozwiązaniu mogą zrobić to bardzo szybko - cała procedura zajmuje 28 minut. Firma nie zrezygnowała jednak z czasochłonnego, staromodnego słuchania. Kolumny z nowej serii mają być zatem połączeniem najnowszych rozwiązań technicznych i klasycznego podejścia do strojenia dźwięku. W serii Evoke debiutuje głośnik wysokotonowy o nazwie Cerotar. Jest to zupełnie nowy projekt oparty na tweeterze Esotar Forty z elementami przetwornika Esotar3 z nowej serii Confidence. Pod miękką kopułą o średnicy 28 mm znajduje się kopuła wewnętrzna Hexis - element, który do tej pory można było znaleźć tylko w modelach z rodziny Confidence. Rozwiązanie to ma optymalizować przepływ powietrza za powierzchnią drgającą, aby wygładzić pasmo przenoszenia głośnika wysokotonowego i wyeliminować niechciane rezonanse. Układ napędowy nowego tweetera wyposażono w magnesy ferrytowe z węglanem strontu i magnesy ceramiczne.

Nowe głośniki niskotonowe Esotec+ posiadają membrany z opatentowanego przez firmę Dynaudio materiału MSP (Magnesium Silicate Polymer) - tak, jak wszystkie domowe, studyjne i samochodowe głośniki produkowane przez duńską manufakturę od dziesięcioleci. 14-centymetrowe woofery w modelach Evoke 10, 30 i 25C mają ulepszone systemy magnesów ferrytowych, które zwiększają zasięg ruchu, poszerzają charakterystykę częstotliwościową i poprawiają dynamikę niskich częstotliwości. Wszystko to ma się odbywać przy zachowaniu dotychczasowej barwy i wydajności tonów średnich. 18-centymetrowe przetworniki w kolumnach Evoke 20 i 50 wykorzystują technologie z serii Contour and Confidence, aby uzyskać lepszą dynamikę i synchronizację niskich częstotliwości. Dodatkowo, głośnik średniotonowy w modelu Evoke 50 został niemalże bezpośrednio przeszczepiony z zestawu Contour 60. Jednostka ma potężny magnes neodymowy i wykorzystuje lekkie materiały (w tym aluminiową cewkę drgającą) specjalnie zoptymalizowane do pracy w zakresie średnich częstotliwości. Duńczycy zapewniają, że wszystkie zestawy z serii Evoke zostały także wyposażone w wysokiej jakości zwrotnice zbudowane ze starannie wyselekcjonowanych komponentów zapewniających najlepszą wydajność.

Każdy z modeli wchodzących w skład nowej serii będzie dostępny w czterech rodzajach wykończenia. Klienci będą mieli do wyboru czarny lub biały połysk oraz forniry w kolorze orzecha włoskiego i jasnego drewna, które producent opisuje jako "blonde wood". Nowe techniki lakierowania oznaczają, że wersje błyszczące mają idealną, niemal szklaną powierzchnię, podczas gdy wersje drewniane są bardziej matowe dla ciepłego, naturalnego wyglądu.