Esoteric Xs - nowa generacja odtwarzaczy CD/SACD.

19-04-2019

Esoteric wprowadza do swojej oferty nową generację odtwarzaczy CD/SACD o oznaczeniach Xs. Komponenty to już trzecie wcielenia hi-endowych źródeł, które zdaniem producenta wyznaczają najwyższy poziom jakościowy wśród odtwarzaczy zintegrowanych.

W modelu K-01Xs zastosowano najpotężniejszy firmowy napęd - VRDS-NEO, wyposażony w stalowy mostek stabilizujący o grubości 20 mm, pod którym znajduje się bezrdzeniowy, bezszczotkowy, trójfazowy silnik. Sam moduł napędu waży 5,2 kg. Zastosowano w nim wyselekcjonowane łożyska kulkowe podtrzymujące obracające się wrzeciono z duraluminiowym dociskiem przytrzymującym płytę. Został on wykonany z mikronową dokładnością i pomalowany na czarno, by zminimalizować szkodliwe odbicia lasera. W modelu K-03Xs znajduje się nieco mniejsza wersja tego napędu z mostkiem o grubości 10 mm i całkowitą masą wynoszącą 4,4 kg.

W obu urządzeniach znajduje się bardzo precyzyjny przetwornik cyfrowo analogowy dual-mono, oparty na elementach pochodzących od Asahi Kasei. K-01Xs pracuje z rozdzielczością 35 bitów, za co odpowiadają cztery stereofoniczne przetworniki AK4497 na kanał, natomiast w modelu K-03Xs, pracującym z rozdzielczością 34 bitów znajdziemy dwa takie stereofoniczne przetworniki w każdym kanale. Przetworniki współpracują ze wzmacniaczami operacyjnymi MUSE 2 (K-01Xs) i MUSE 8820 (K-03Xs). Oba odtwarzacze potrafią podnosić prędkość pobierania próbek sygnału PCM do częstotliwości 768 kHz oraz konwertować go do postaci DSD 22,5 MHz.

Nowe odtwarzacze wyposażone są w asynchroniczne porty USB, odbierające sygnał DSD do 22,5 MHz lub PCM do 32 bit/768 kHz odtwarzany z komputera lub odtwarzacza sieciowego Esoterica. W zasilaczu modelu K-01Xs zastosowano cztery transformatory toroidalne. Dostarczają one niezależnie prąd do obwodów przetwornika cyfrowo-analogowego, układów analogowych i silnika VS-DD. W modelu K-03Xs znajdują się dwa transformatory toroidalne. Jeden z nich zasila obwody analogowe, natomiast drugi przeznaczono dla sekcji cyfrowej i elementów mechanicznych. Potężny mechanizm odczytu/napędu płyty znajduje się idealnie w centrum urządzenia i jest przymocowany w trzech punktach, przy pomocy opatentowanych nóżek, do dolnej płyty o grubości 5 mm - tak, aby efektywnie tłumić wibracje.

K-05Xs wyposażony jest w bezbłędny napęd VRDS-NEO (VMK-5), zapewniający idealny odczyt sygnału cyfrowego z płyty, który następnie trafia do przetwornika cyfrowo/analogowego „Dual Mono”, zbudowanego na platformie stworzonej specjalnie dla odtwarzacza Grandioso K-1. W każdym kanale używane są 2 stereofoniczne przetworniki 32 bitowe – AK4493 – pochodzące od Asahi Kasei Electronics. Dzięki takiemu rozwiązaniu przetwarzanie sygnału z PCM do postaci analogowej odbywa się z rozdzielczością 34-bitów, czyli 1024 razy dokładniej niż ma to miejsce przy przetwarzaniu 24-bitowym. Dodatkowo nowy odtwarzacz CD/SACD, potrafi podnosić prędkość pobierania próbek sygnału PCM: x2, x4, x8 a nawet x16 do częstotliwości 768kHz, oraz konwertować go do DSD 22.5MHz. K-05Xs wyposażony jest asynchroniczny port USB, odbierający sygnał DSD do 22.5MHz lub PCM do 768kHz/32 bity, odtwarzanych z PC lub z odtwarzaczy sieciowych Esoteric.