Referencyjny transport płyt CD/SACD Accuphase DP-1000
Japońska firma Accuphase zapowiada uczczenie 50 lat swojej działalności najnowszym referencyjnym źródłem dźwięku, tak naprawdę składającym się z dwóch oddzielnych urządzeń: transportu DP-1000 i dedykowanego mu przetwornika DC-1000. Pojawią się one z początkiem roku 2022, czyli dokładnie 22 lata po premierze pierwszego w historii Accuphase transportu SACD, oznaczonego symbolem DP-100 i uzupełnionego osobnym przetwornikiem DC-101. To referencyjne dzielone źródło cyfrowe było zastępowane kolejno przez następujące systemy: DP-800/DC-801, DP-900/DC-901 oraz DP-950/DC-950.
Najnowszy DP-1000 to przedstawiciel piątej generacji transportów SACD Accuphase. Wyposażono go w wykonany z frezowanego aluminium pancerny napęd SACD o obniżonym środku ciężkości, zamontowany bezpośrednio do ramy w kształcie pojedynczego ceownika charakteryzującego się większą sztywnością i odpornością na rezonanse. Dyski w ruch wprawia tu bezszczotkowy silnik prądu stałego z zewnętrznym wirnikiem, mechanizm wysuwania kieszeni działa jak zwykle gładko, precyzyjnie i bezszelestnie, a wysoko elastyczne tłumiki zaprojektowano od nowa, dodając element o innej twardości, dzięki czemu głowica lasera jest jeszcze lepiej chroniona przed mikrowibracjami. Anodowanie chassis napędu w kolorze obudowy służy nie tylko polepszeniu walorów antywibracyjnych, ale także skuteczniej rozprasza mikroturbulencje powietrza generowane przez szybko obracającą się płytę.
Dedykowany przetwornik DC-1000 korzysta z procesora ESS Technologies ES9038 PRO w topowej konfiguracji 8MDSD dla standardu DSD i 8MDS++ dla sygnału PCM. Układ ten konwertuje sygnał w ośmiu równoległych ścieżkach, zapewniając prawie trzykrotnie lepszą wydajność w porównaniu do takiego samego układu jednokanałowego. W urządzeniu wykorzystano także niskoszumne układy opracowane przy okazji projektów nad najlepszymi wzmacniaczami Accuphase, takie jak redukujące szumy i zniekształcenia układy negatywnego sprzężenia wyprzedzającego ANCC, czy równoległa konfiguracja obwodów stopnia mocy, pozwalające zaawansowanej obróbce sygnałów obecnej w DC-1000 na wyciągnięcie absolutnego maksimum informacji odpowiedzialnych za emocje zawarte w cyfrowej muzyce.
Najnowszy podwójny filtr DBF (Dual Direct Balanced Filter) składa się z dwóch równoległych modułów z osobnymi torami wyjściowymi dla sygnału liniowego i zbalansowanego. W porównaniu do DC-950 układy są dużo bardziej zaawansowane i rozbudowane, co przekłada się bezpośrednio na parametry (o 10 % niższy poziom szumów, obniżenie THD do poziomu poniżej 0.0001 % i wzrost dynamiki o 2 dB, czyli aż o 25 %), a ponad wszystko na słyszalne właściwości brzmieniowe. Jest też przełącznik fazy sygnału, służący do zmiany polaryzacji wyjścia zbalansowanego. Stopień wzmacniający aktywnych filtrów zbudowano na najlepszych płytkach z żywicy fluorokarbonowej, charakteryzującej się bardzo niską stałą dielektryczną i minimalnymi stratami sygnału płynącego po złoconych ścieżkach.
Każde z urządzeń dysponuje wydajnym, niskoszumnym zasilaczem z dwoma osobnymi transformatory toroidalnymi. W DP-1000 obsługują one mechaniczną sekcję napędu oraz układy obróbki sygnału wraz z generatorem taktującym, a w DC-1000 – osobno obwody analogowe i cyfrowe. Bateria kondensatorów filtrujących została dobrana nie tylko pod kątem parametrów fizycznych, ale także jak najkorzystniejszych rezultatów brzmieniowych. Dolną płytę obudowy wycięto z aluminium o grubości 12 mm w przypadku DP-1000 i 8 mm dla DC-1000. Urządzenia spoczywają na antywibracyjnych nóżkach wykonanych z żeliwa o wysokiej zawartości węgla. Ekskluzywne obudowy o przepięknej strukturze słojów wykończone są na lustrzany połysk przez najlepszych japońskich stolarzy.
Jeśli chodzi o funkcje użytkowe, DP-1000 dysponuje pilotem umożliwiającym programowanie playlist, sterowanie głośnością wzmacniacza oraz wyborem podłączonych do niego źródeł dźwięku. Transport daje także możliwość odtwarzania płyt z danymi zapisanymi na komputerze, włącznie z formatem DSD do 5.6 MHz, nagranym na płytach DVD oraz 24-bitowymi plikami WAV, FLAC i AIFF o częstotliwości próbkowania do 192 kHz. DC-1000 z kolei umożliwia sterowanie poziomem sygnałów wyjściowych z odtwarzaczy zewnętrznych, pokazuje także parametry dotyczące bitrate’u oparte o pomiar rzeczywisty, a nie czerpane z metadanych, a dla formatu DSD wyświetla częstotliwość w MHz – DP-950 podawał tę informację w kHz. Urządzenia oferują pełny zestaw złącz, możliwość przełączania pomiędzy trybem HS-LINK Ver. 1 lub 2 oraz oczywiście podłączenie korektora akustyki Accuphase z serii DG. W zestawie producent oferuje przewód AHDL-15 oraz analogowy ASL-10B.
*Odtwarzacz dedykowany do zastosowań w zestawie z przetwornikiem DC-1000
Najważniejsze parametry:
- Odtwarzane formaty:
- CD, SACD, DSD (DSF), WAV, FLAC, DSDIFF
- Wyjścia cyfrowe:
- HS-LINK RJ-45, (SA-CD/CD) 2,8224 MHz/1bit DSD,
- koaksjalne (CD) 44,1 kHz/16bit PCM
- Osobne jednosoczewkowe lasery dla zapisu CD i SACD
- Zasilanie: 120 V, 220 V, 230 V AC, 50/60 Hz
- Pobór mocy: 16 W
- Wymiary (W × H × D): 477 × 156 × 394 mm
- Waga: 39.8 kg